ספא
ספא הוא טיפול במים על ידי טבילה במי מעיינות, אך כיום השימוש במונח זה מכוון לאתר המציע מגוון טיפולים מפנקים. אתרי ספא נחשבים לעיתים גם כמרכזים רפואיים למחלות עור שונות. בארץ ישראל ניתן לראות אתרים ארכיאולוגים המעידים על כך שהתקיים בעבר ספא בישראל , כמו בקיסריה ובגליל .
הבילוי במרכזי הנופש והספא הפך בשנים האחרונות מאד פופולארי, חווית הספא היא שילוב של פינוק, התפרקות ועונג. לנופשי הספא קיימים מאות מרכזי ספא בארץ ובעולם, בישראל קיימים מגוון רחב של אתרי ספא בכל עיר, המציעים סוגים רבים ומיוחדים של טיפולים לגוף ולנפש, ניתן למצוא מרכזי ספא ב חדרים לפי שעה בתל אביב וגם בבתי מלון ובבתים פרטיים.
המוכרים והטובים ביותר הם: ספא מצפה הימים, ספא יערות הכרמל, ספא עדן ועוד.


ישנם דרכים מגוונות להגיע להרפיה ע"י טיפולים לשימור ושיפור שלוות הגוף והנפש. עיסוי היא אחת מהדרכים המוכרות והטובות ביותר, למשל: עיסוי קרקפת, עיסוי שמנים, עיסוי באבנים חמות, שיאצו ועוד. סוג נוסף של טיפול הוא שהייה באמבטיות לסוגיהן, עטיפות בוץ, סאונה יבשה/ רטובה ועוד רבים וטובים.
במהלך הזמנת הספא חשוב לברר מי המטפל שהוזמן, מהי הכשרתו, והוותק. כמו כן בכל טיפולי השמנים והמגע רצוי לברר את מין המטפל מאחר וחשוב לשמור על מצב של נינוחות מירבית למטופל/ת. לעיתים יש אופציה לטיפול בחדר זוגי משותף דבר אשר תורם למטופלים להרגיש יותר בנוח.
ניתן למצוא בבתי ספא מגוון חבילות שונות, יש המתירים אף להרכיב חבילה על פי בחירה.
יש חבילות המשלבות אמבט שמנים זוגי או יחיד, יש חבילות הכוללות סוגי עיסויים שונים כגון: עיסוי קלאסי בהתחלה ולאחריו עיסוי משלים של כפות רגליים וקרקפת הממשיך בפילינג גוף וטיפולי פנים אם מעוניינים. יש חבילות הכוללות ארוחות במקום או תה ועוגיות.
ברוב בתי הספא יש סאונה וג'קוזי לשימוש חופשי אשר כלולים בתוך החבילה.
מלבד הטיפול עצמו חשוב לדעת כיצד לשהות באתר הספא בצורה נכונה על מנת להעצים את החוויה, זמן השהייה המומלץ בג'קוזי הוא כ- 30 דקות ביום לאדם בריא ולסובלים מלחץ דם ובעיות לב כ-12 דקות ביום, לאחר הרחצה באמבט רצוי להירגע ולשטוף את הגוף במים פושרים. לאנשים רבים שעבורם מתקני ספא הם סוג של מותרות, מציעים אתרי אינטרנט רבים דרכים להפוך את ביתנו הפרטי לאתר ספא בקלות: מילוי האמבט בחדר הרחצה במים חמים עם מלחים לגוף, אור נרות ומוסיקה מרגיעה הם רק חלק מהפעולות הקטנות שתורמות לפיתרון בעיות כמו עייפות ולחץ אשר מתאפשרות בספא הווירטואלי ספירה הביתית.